Komórki macierzyste. Przereklamowane czy skuteczne?

O leczeniu komórkami macierzystymi mówi się od dłuższego czas. Ten sposób leczenia zyskuje wielu zwolenników, jak i wielu przeciwników. W opinii pierwszych to przyszłość, szansa na leczenie wielu chorób, według drugich to metoda może nowatorska, jednak jej efekty nie są potwierdzone. Gdzie jest prawda? Czy leczenie komórkami macierzystymi ma sens?

Komórki macierzyste. Co to jest?

Na początku warto określić, czym są komórki macierzyste. Są to komórki pochodzące od nas samych, charakteryzujące się bardzo ciekawymi zdolnościami. Przystosowują się do miejsca, do którego zostały wstrzyknięte, namnażają się i działają w określonym celu. Dla przykładu, – jeśli wstrzykniemy je w okolice złamanych kości, przyśpieszą ich zrastanie, jeśli zaś wstrzykniemy je w twarz, spowodują poprawienie wyglądu skóry, wygładzenie zmarszczek, doprowadza do lepszego ukrwienia skóry, dzięki czemu twarz będzie wyglądała lepiej i młodziej. Możliwości zastosowania komórek macierzystych jest multum, co więcej, medycyna cały czas znajduje nowe. Udowodniono, że pomagają w leczeniu białaczki, niektórych chorób nowotworowych, doskonale wspomagają również leczenie powikłań związanych z urazami, złamaniami czy skaleczeniami lub oparzeniami. Znajdują swoje zastosowanie w medycynie, ale nie tylko klasycznej. Doskonale sprawdzają się w medycynie estetycznej, a ich stosowanie w tym dziale medycyny jest coraz częstsze i coraz bardziej skuteczne.

Łatwe w pozyskaniu

Zalety komórek macierzystych nie są związane wyłącznie z efektami, które mogą powodować. Dużą zaletą jest też ich bardzo proste pozyskanie. Praktycznie od każdego pacjenta można pozyskiwać komórki macierzyste z jego tkanki tłuszczowej. Dużo lepsze komórki można jednak uzyskać ze szpiku kostnego, a najlepsze z krwi obwodowej. Najlepsze komórki macierzyste pozyskuje się z krwi pępowinowej, ze zrozumiałych względów jednak nie zawsze jest taka możliwość – osoby dorosłe, urodzone w latach, w których takiej opcji nie było, muszą bazować na innych metodach pozyskiwania komórek macierzystych.

Czy warto je stosować?

Na ten temat powiedziano już wiele. Niewątpliwie udowodniono pozytywne efekty stosowania komórek macierzystych, więc sens ich stosowania jak najbardziej istnieje. Nie ma jednak potwierdzonych dowodów tego, że stosowanie ich ma sens w każdym przypadku.

Dodaj komentarz